Kdo mi Vodostop namontuje?

Instalaci Vodostopu může provést firma nebo řemeslník provádějící instalatérské a elektrikářské práce z Vašeho okolí. Samotná instalace není pro instalatéra a elektrikáře nikterak složitá. Všechny potřebné informace k instalaci, zapojení a nastavení najdete v návodu, tištěný návod a schéma zapojení je pak součástí dodávky Vodostopu.

Postup montáže a nastavení shrnujeme níže.

Samotná montáž se skládá ze tří kroků:

1.montáž vodoměru a ventilu instalatérem,
2.příprava rozvodů a kabeláže a připojení řídící jednotky elektrikářem,
3.nastavení a otestování funkčnosti Vodostopu.

1. Instalatér

Instalatér provede montáž vodoměru a ventilu. Vodoměr a ventil se umisťují co nejblíže k fakturačnímu vodoměru. Pokud je nemovitost vybavena vodoměrnou šachtou, lze vodoměr a ventil umístit do ní, je ale potřeba použít ventil na bezpečné napětí 24V. Vodoměr by z důvodu vyšší citlivosti měl být namontován na vodorovné potrubí ciferníkem nahoru. Poloha kulového ventilu není rozhodující a lze jej montovat i na svislé potrubí. Dodávaný kulový ventil má krytí IP67.

2. Elektrikář

Po namontování vodoměru a ventilu instalatérem přichází na řadu zapojení všech tří součástí systému elektrikářem. Řídící jednotka může být umístěna i třeba desítky metrů od ventilu a vodoměru, neboť je zabezpečena proti rušení, pouze je potřeba připravit příslušně dlouhou kabeláž.

Elektrikář k řídící jednotce na příslušné svorky připojí kabel z vodoměru (kabel v délce cca 1,5m je součástí vodoměru) nebo z HRI jednotky, která se nasadí na vodoměr. Dále propojí ventil s řídící jednotkou. Standardně se dodává ventil na 230V, takže se musí použít i příslušné kabely. Pokud bude ventil umístěn např. ve vodoměrné šachtě, je tuto skutečnost nutno sdělit při objednávce, protože se pak používá ventil pro bezpečné napětí 24V a dodatečné trafo instalované v rozvodnici spolu s řídící jednotkou. Tomu pak odpovídá i jiná kabeláž. Nakonec elektrikář přivede k řídící jednotce napájení 230V. Zapojení všech kabelů je uvedeno na blokovém schématu v dodávce Vodostopu.

Vzhledem k tomu, že elektroinstalace zahrnuje rozvody pro napětí 230V, musí ji provádět elektrikář s odbornou způsobilostí dle vyhlášky 50/1978 Sb.

3. Nastavení a otestování

Nakonec je potřeba provést nastavení a otestování funkčnosti Vodostopu. Toto si může provést každý uživatel sám.

Po zapnutí přívodu elektrické energie k řídící jednotce začne blikat zelená kontrolka Zapnuto.

Po odběru každého litru vody blikne žlutá kontrolka.

Zavření ventilu se nejsnadněji otestuje nastavením limitu u funkce F2 na hodnotu 1 (500 litrů za hodinu, což je cca 1,4 litru za 10 sekund). Pak stačí pustit naplno vodu z jednoho či dvou kohoutů a po několika sekundách by měl Vodostop začít signalizovat havárii (pípáním a blikáním u F2) a uzavřít ventil. Pozor, voda, která ještě v trubkách uvnitř nemovitosti zůstala, bude dále vytékat, ale značně poklesne tlak a časem přestane voda téct úplně.

Jinou možností je vyvolání testu zařízení podržením tlačítka Blokování (Bypass) na dobu čtyř sekund poté, co pustíme vodu z kohoutu. Řídící jednotka na několik desítek sekund uzavře ventil, po jejichž uplynutí se jednotka automaticky přepne do běžného režimu a opět ventil otevře.

Nakonec je potřeba nastavit limity pro jednotlivé funkce. Postup je opět v návodu. Doporučujeme začít u nižších hodnot a při "falešném poplachu" hodnotu o stupeň zvýšit.

Samotná instalace není pro instalatéra a elektrikáře nikterak složitá. Trochu experimentování může vyžadovat spíše nastavení hodnot F1 až F3 pro Vaši konkrétní nemovitost a způsob jejího využívání.

Kde Vodostop koupím

Kontakt

Logo Vodostop
Vodostop prodává:
Firemní údaje:
  • IČ: 28630092
  • DIČ: CZ28630092
  • Spisová značka: Krajský soud v Ostravě,
    oddíl C, vložka 35700
  • Bankovní spojení: Fio banka a.s.
  • Číslo účtu: 2500126506 / 2010
Další informace
Kdo mi Vodostop namontuje?